Jądra to gonady męskie, czyli narządy odpowiedzialne za płodność. Nowotwory jąder najczęściej dotyczą młodych mężczyzn, szczególnie gdy w dzieciństwie mieli niezstąpione jądro.W razie zachorowania, istnieją skuteczne metody leczenia, więc wczesne wykrycie ma sens! Jeśli Ty lub Twoja partnerka czy partner zauważycie zmianę jednego z jąder – proszę udaj się do urologa lub lekarza rodzinnego na badanie.
Sprawdź, czy masz ryzyko zachorowania na nowotwór jądra?
Przyczyny raka jądra nie są w pełni zrozumiałe, ale zidentyfikowano kilka czynników ryzyka:
- wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder do worka mosznowego w wieku wczesnodziecięcym (zwiększa ryzyko zachorowania na raka jądra 10-40 krotnie)
- wcześniejsze zachorowanie na nowotwór jednego jądra
- anomalia rozwojowe jąder i prącia
- niektóre wady genetyczne np. zespół Klinefertera.
Profilaktyka raka jądra dotyczy głównie dzieci z niezstąpionymi jądrami do moszny, konieczne jest regularne kontrolowanie przez rodziców i pediatrę stanu jąder u chłopców.
Nie ma skutecznego sposobu na zapobieganie zachorowaniu na nowotwór jądra, ale regularne samobadanie może pomóc we wczesnym wykryciu guzów. Mężczyźni powinni być zachęcani do zapoznania się ze stanem swoich jąder, aby łatwiej móc zauważyć niepokojące zmiany. Nierzadko zdarza się, że partnerki wykazują czujność i w razie podejrzanych zmian, zwracają uwagę na konieczność konsultacji z urologiem.
Nie istnieją badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jąder, ale co roku organizowane są w całej Polsce różne akcje np: “ZRÓB TO DLA JAJ”, “MOSZNOWŁADCY”, “MĘSKIE ZDROWIE” i in., którymi warto się zainteresować. Zachęcamy do śledzenia naszych stron >>> kliknij w zakładkę AKTUALNOŚCI/WYDARZENIA
JEŚLI CHCESZ WYPRZEDZIĆ RAKA JĄDRA WYKONUJ:
- REGULARNE SAMOBADANIE JĄDER (sprawdzaj, czy są jednakowej wielkości, niebolesne, czy nie mają nierówności, zgrubień itd). Może pomóc Ci w tym Twoja partnerka 🙂
W razie niepokojących zmian udaj się do UROLOGA (wymagane skierowanie, które może wydać lekarz POZ).