Czy słyszeliście o badaniach genetycznych ? 

Niektórzy są nosicielami genów, które mogą być odpowiedzialne za powstanie raka w naszym organizmie. Nie każdy wie, że na rynku dostępne są testy genetyczne, które można wykonać m.in poprzez wymaz z policzka, badanie śliny lub krwi.

Więcej informacji na @www.badamygeny.pl Wynik badania może nam wykazać, że jesteśmy bardziej narażeni na raka niektórych narządów . Należy jednak pamiętać, że nosicielstwo mutacji genów  zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory dotyczy mniejszości, ale mimo wszystko warto jest wykonać badanie.

Czy na badanie genetyczne w kierunku predyspozycji do raka potrzebne jest skierowanie?

 
NIE, nie potrzebujesz skierowania, jeżeli chcesz wykonać je komercyjnie (prywatnie, płacąc z własnej kieszeni). To najszybsza droga otrzymania wyniku.
 

TAK, potrzebujesz skierowania jeżeli chcesz wykonać badanie nieodpłatnie (refundowane przez NFZ).
Skierowanie do Poradni Genetycznej najlepiej uzyskać od:
1. lekarza onkologa lub lekarza pierwszego kontaktu jeśli masz już rozpoznanego raka
2. lekarza pierwszego kontaktu lub każdego innego specjalisty – jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie były zachorowania na raka

W Poradni Genetycznej to lekarz genetyk decyduje o zakresie badań w zależności od indywidualnej sytuacji (ile i jakie zachorowania na raka były w rodzinie, w jakim jesteś wieku, czy jesteś w grupie wysokiego czy niskiego ryzyka zachorowania).

Czy badania genetyczne predyspozycji do raka trzeba powtarzać?

Generalnie nie, gdyż nasz genom czyli zestaw genów, który odziedziczyliśmy, nie zmienia się w ciągu życia, ale z powodu dynamicznego rozwoju technologii medycznych powstają nowsze, dokładniejsze testy.
Jeżeli badania genetyczne były wykonywane np. ponad 10 lat temu, kiedy nie było zaawansowanych testów, lekarz może zalecić powtórne wykonanie badania genetycznego z użyciem nowoczesnych technologii np. metodą sekwencjonowania nowej generacji (next-generation sequencing –NGS). Takie badanie może dostarczyć wielu dodatkowych informacji.

 

Dowiedz się więcej

Bez kategorii

Badania genetyczne

Czy słyszeliście o badaniach genetycznych? Niektórzy są nosicielami

Dostosuj swój newsletter, aby otrzymywać tylko treści, które Cię interesują.