Płuca są narządem odpowiedzialnym za oddychanie, czyli filtrowanie powietrza, z którego pozyskujemy tlen. Rak płuca to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów klatki piersiowej u mężczyzn i kobiet. Przyczyną większości zachorowań jest palenie tytoniu. Osobom palącym proponuje się badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej płuc – dowiedz się więcej z naszych stron lub na stronie pacjent.gov.pl.
Co możesz zrobić dla siebie, aby nie zachorować na raka płuca?
Przede wszystkim należy zlikwidować lub unikać głównego sprawcy jakim jest dym tytoniowy!
Najtańszą metodą profilaktyki zapobiegającej zachorowaniu na raka płuca jest zaprzestanie palenia – jeśli jeszcze palisz RZUĆ!
Dzięki temu chronisz siebie i nie narażasz innych osób na wdychanie toksyn.
Jeżeli palisz i chciałbyś wyjść z nałogu, a nie wiesz jak tego samemu dokonać – zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który może zaproponować Ci wsparcie farmakologiczne (wypisze recepty na leki wspomagające rzucenie palenia) lub zaproponuje Ci udział w programie zwalczania chorób odtytoniowych lub wskaże najbliższą placówkę z Poradnią Antynikotynową.
Jeżeli chodzi o raka płuca, to oczywiście istnieje niewielka ilość osób, gdzie może dojść do zachorowania niezależnie od palenia tytoniu, wówczas podejrzewamy tło genetyczne.
Czy istnieją badania przesiewowe (skriningowe) dla raka płuca?
Od wielu lat kraje na całym świecie intensywnie pracują nad stworzeniem odpowiedniego programu badań przesiewowych.
Aktualnie w Polsce, w niektórych ośrodkach medycznych, testowane są pilotażowe programy, do których kwalifikowani są palacze tytoniu i przy użyciu tomografii komputerowej niskodawkowej (NDTK) testuje się zmiany w płucach.
Co należy spełnić, aby dostać się na profilaktyczne badanie komputerowe płuc?
Podstawowe kryteria, aby lekarz skierował Cię na badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej to:
- wiek 55–74 lata i
- nałogowe palenie tytoniu przez co najmniej 20 lat, jedną paczkę dziennie lub jeżeli palisz 2 paczki dziennie przez 10 lat (w sumie 20 paczkolat)
- jeżeli okres abstynencji od tytoniu trwał mniej niż 15 lat
Dodatkowo, w niektórych programach proponuje się wykonanie profilaktycznego badania niskodawkowej tomografii komputerowej w grupie osób, u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
- z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
- ekspozycja na radon,
- chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
- osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
- chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).
Czyli jeśli spełniasz te kryteria – jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka płuca!
Czy wiesz na czym polega badanie w kierunku wczesnego wykrycia raka płuca?
Badanie będzie polegało na wypełnieniu kilku ankiet, wykonaniu tomografii komputerowej o mniejszej dawce promieniowania niż zwykle używa się w diagnostyce innych chorób (aby nie narażać Cię na szkodliwe działanie promieniowania).
Po otrzymaniu opisu badania, lekarz skomentuje wynik i udzieli Ci wskazówek jak rzucić palenie i jak zaplanować dalsze badania kontrolne.
Informacje na temat aktualnie toczących się badań zawarte są w naszej wyszukiwarce placówek medycznych oraz na stronach pacjent.gov.pl
JEŚLI CHCESZ WYPRZEDZIĆ RAKA PŁUCA WYKONUJ:
- NISKODAWKOWĄ TOMOGRAFIĘ KOMPUTEROWĄ KLATKI PIERSIOWEJ nieodpłatnie, ale wymagane jest zakwalifikowanie się do programu NFZ lub możesz wykonać takie badanie odpłatnie, po uzyskaniu skierowania od lekarza POZ, pulmonologa, onkologa (BADANIE PRZESIEWOWE, BEZPŁATNE)